Mediácia je dobrovoľný, neformálny a dôverný proces riešenia sporov, pri ktorom neutrálna tretia strana – mediátor – pomáha stranám dospieť k vzájomne prijateľnej dohode. Mediátor nevnucuje riešenie, ale vedie komunikáciu, podporuje porozumenie a hľadanie kompromisu. Cieľom mediácie je dosiahnuť obojstranne výhodnú dohodu, ktorá rešpektuje záujmy všetkých zúčastnených strán.
Nenásilná je komunikačný prístup, ktorý podporuje porozumenie, empatiu a rešpekt v medziľudských vzťahoch. Cieľom je zlepšiť vzájomnú komunikáciu bez obviňovania, kritiky či nátlaku.
Základom nenásilnej komunikácie sú štyri kroky:
pozorovanie (objektívne vnímanie situácie),
pocity (vyjadrenie vlastných emócií),
potreby (identifikácia toho, čo je pre nás dôležité) a
požiadavky (jasné, nenásilné vyjadrenie toho, čo by sme si priali).
Tento prístup pomáha predchádzať konfliktom a budovať hlbšie vzťahy založené na úprimnosti a vzájomnom rešpekte.
V L-E-S-O-V-E mediácia a nenásilná komunikácia zohráva dôležitú úlohu. Tieto prístupy nám umožňujú predchádzať konfliktom a budovať zdravé vzťahy založené na rešpekte k sebe i ostatným členom komunity. Deti prirodzene aj pomocou týchto prístupov vedieme poznať svoje hranice, vedieť ich odkomunikovať, ale zároveň ich vedieme k pochopeniu a vnímaniu ostatných. Mediácia a nenásilná komunikácia podporuje zodpovednosť, empatiu a schopnosť konštruktívne riešiť problémy.
Aktívne sa vzdelávame aj v tejto oblasti, nápomocná nám je aj Asociácia detských lesných klubov. Zúčastnili sme sa na niekoľkých stretnutiach zamerených práve na témy mediácie a nenásilnej komunikácie.